Otvorena tribina na temu poremećaja prehrane žene, 2017.

ZONTA klub Zagreb u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar i BEA Centrom za poremećaje hranjenja organizira otvorenu tribinu na temu Zaposlena žena i poremećaji hranjenja. Tribina će se održati 26. siječnja 2017. godine u prostorijama Zavoda u Zagrebu, na adresi Mirogojska cesta 16.

Hrvatska: 40 tisuća osoba ima problem hranjenja

U Hrvatskoj više od 40 tisuća osoba suočava se s nekim od problema hranjenja: anoreksijom, bulimijom, ortoreksijom…. Najveći broj među njima su žene. Posebno je tjeskobna činjenica da među njima ima i šestogodišnjakinja. Stoga, organiziranim stručnim skupovima ne samo da želimo skrenuti pozornost na ovaj problem u našem društvu, nego i potaknuti preventivne aktivnosti.

Svijet zaposlene žene poput grčkog kaosa- beskrajnog prostora; mjesta bez moguće orijentacije; u kojem sve pada u svim mogućim smjerovima; ostavlja zaposlenoj ženi malo vremena za brigu o vlastitom zdravlju.

Rizik od dijabetesa, raka, srčanih bolesti i artritisa im se, u okolnostima kad rade duže od 60 sati tjedno čak utrostručuje. Muškarcima su navedeni rizici daleko je manji. Razlika se objašnjava činjenicom da žene u odnosu na muškarce imaju daleko više aktivnosti pored posla: osim ostvarivanja ciljeva u karijeri, žene rade i u kućanstvu.

Zbog stalnog pritiska za stvaranjem ravnoteže između karijere i obitelji, žene su u sve većoj opasnosti razviti i nezdravi odnos prema hrani.

Otvorena tribina na temu poremećaja prehrane žene – program

11:30 – 12:00 REGISTRACIJA
12:00 -12:20 Zaposlena žena i ZONTA klub Zagreb u službi promicanja njenog statusa u društvu. Prof. dr. sc. Jadranka Mustajbegović, dr. med. spec. medicine rada, ZONTA klub Zagreb

12:20 – 12:40 Maska/lažni self i poremećaji hranjenja. Hrvoje Handl, dr. med. spec. psihijatrije, voditelj Dnevne bolnice za poremećaje prehrane PB Sv. Ivan/Jankomir, Zagreb

12:40 – 13:00 Odmor uz kavu

13:00 -13:20 Zrele žene i poremećaji hranjenja: savjetovanje i grupe podrške u Centru BEA. mr.sc. Jelena Balabanić Mavrović, realitetni psihoterapeut, voditeljica Centra za poremećaje hranjenja BEA, Zagreb

13:20 – 13:40 Preventiva. Prof. dr. sc. Marina Kuzman, dr. med. spec. sveuč. i školske medicine, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, Zagreb

13:40 – 14:00 RASPRAVA